top of page

הכל אודות אמא- רחל אגמון

23 יולי 2017, 19:00 | טל רז

"רחל אגמון" הוא סרט דוקומנטרי מרגש ונפלא שביים הסופר והיוצר יאיר אגמון אודות אמא שלו- רחל אגמון. אגמון מנסה, בסרטו החדש, להתחקות אחר סיפור חייו וילדותו דרך קטעי ראיונות שערך בנפרד לכל אחד משני הוריו הביולוגים. הוא מלווה את אמו, רחל אגמון, לסמינר "בעקבות הסופרים העבריים הגדולים" ונוסע איתה לאודסה שבאוקראינה, ועם אביו, חיים צפרירי ז"ל, הוא יוצא לשיט תענוגות באיי יוון במהלכו של מבצע צוק איתן. כשהוא מצויד במצלמה, מפליג אתם יאיר, למסע אחורה בזמן.

 

הסרט, שנחלק לשני חלקים, עוקב אחר התמורות והשינויים, בראי הזמן, ביחס, בגישה ובתחושות של כל אחד משני הוריו כלפי אותה פרשית אהבים שהתחילה אי שם באמצע שנות השמונים והסתיימה עם הולדתו של יאיר. "זה קרה כי הוא היה במשבר עם עצמו ומשפחתו ואני הייתי במשבר עם עצמי ועם אי משפחתי" מסבירה רחל את הנסיבות שהובילו לקשר עם אביו. הראיונות הנשזרים אחד בשני מדגישים את הפערים ויוצרים סיפור אהבה אחד, ארוך ומרגש.

 

 

 

בעבודתו על הסרט, יאיר בוחן את המפגש המקרי והמיוחד של שני הוריו- אמו, רחל אגמון, אז רווקה, דתייה מירושלים בת 40, ניהלה רומן עם גבר נשוי ואב לשישה ילדים, חיים צפרירי, שהתגורר במושב חקלאי בדרום הארץ. היכרותם המשונה והמקרית (רחל עלתה אתו טרמפ), הובילה לרומן שנמשך מספר שנים ושתוצריו, בין השאר, הם יאיר.

 

סטוץ או אהבה

יאיר מנסה במהלך הסרט לאמוד את הסיבות והגורמים שהובילו לקשר בין שני הוריו- "הוא אהב אותי כמו שאני שמנה ושעירה... ועוד הלכתי רק בחצאית אז... הוא אהב אותי כמו שאני... וזה נתן לי הרבה כוח" אומרת רחל באחד מקטעי הראיונות. את אביו הוא שואל בראיון שצילם עמו בנפרד-"תגיד אבא, איך יכול להיות שאתה ואמא הייתם זוג? מה עשית איתה? זה היה סטוץ או אהבה?".

 

יצירתו הקולנועית של אגמון תרפויטית מאוד, כזו המבקשת להתמודד מחדש עם המשקעים והמכאובים מן העבר. יאיר עובר תהליך ארוך בסרט וסוגר מעגל. הוא משתמש בחומרים רגישים וכואבים ומנסה להתבונן בהם מנקודת מבט עכשווית של גבר בוגר, נשוי ואב בעצמו. 

 

יאיר: אני רוצה שנדבר עליך ועל אבא

רחל: מה יש לי לדבר על אבא? סיפרתי לך כבר

יאיר: לא סיפרת לי כלום

רחל: סיפרתי לך שפגשתי אותו והיה לנו סיפור אהבה גדול, שידענו שלא יוביל לשום דבר.

(מתוך הסרט, דקה 7:33)

 

"הכל היה הפוך וזה היה הסוד של העניין"

שמו של הסרט הוא רחל אגמון, אך תוכנו עוסק במכלול שלם של נושאים- מתחת לפני השטח סיפור אהבה אסור-מורכב, התמודדות של אם חד הורית עם הורות מאוחרת, בדידות, פחד ובושה ופערים (פער בין המצוי לרצוי, 'אירופה- כורדיסטאן'- פער בין דמותה של האם לזו של האב (רקע, השכלה, ערכים), פערי אינפורמציה ופערים ביחס וברגשות של כל אחד מההורים כלפי אותה פרשיה, אבא שאוהב 'דה ווייס' ואמא שנרדמת מול 'דה וויס,' מבצע צוק איתן והמלחמה בעזה המשתקף מבעד למסכי הטלויזיה על סיפון האוניה מול הקראת שירה עברית בנופיה הפסטורליים של אודסה). נושא הפערים בולט ומודגש דרך העריכה והחיתוך היפים שעשה יאיר בסרטו.

 

יאיר אגמון, יליד 1987, הוא סופר יוצר ובמאי ישראלי. סיים את לימודיו בבי"ס סם שפיגל לקולנוע וטלויזיה. "רחל אגמון" הוא סרטו הראשון. במקביל  לעבודה על הסרט הוא צילם סדרת רשת דוקומנטרית שנקראת הטרמפיסטים' על האנשים שבצידי הדרך ובשולי התודעה. יאיר כתב ופרסם 4 ספרים- "חפ"ש: מחשבות צבאיות ומחויכות על פרשיות השבוע והמועדים","הארץ- סיפור מסע","יאיר ויהונתן" ו"כשמשהו יקרה".

 

הסרט הוקרן לראשונה בפסטיבל הקולנוע ירושלים ה- 34 ושודר במהלך חודש יולי ברשת התאגיד הציבורי 'כאן 11'. אני מקווה שבקרוב תתחיל הפצתו של הסרט בסינמטקים השונים ובערוצי הטלויזיה. ניתן למצוא את הסרט באורך מלא (50 דק') גם בחיפוש אינטרנט.

 

שורה תחתונהסרט ביכורים אישי, מרגש, עצוב ומצחיק עד דמעות. הופעתה ואישיותה המיוחדת של רחל, מלאת שמחת החיים, יוצרים סרט פרוע ומצחיק שנכנס עמוק לתוך לבו של הצופה. יצירה אמיצה וחושפנית המשלבת התעסקות והתבוננות עמוקה בהווה ובעבר. סרט המכיל גלגולים שונים של חיים התבגרות והזדקנות, מוות ולידה מחדש. 

 

rachel_agmon.jpg
bottom of page